Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

WARMIŃSKO-MAZURSKI KLUB BIZNESU

Dopłaty i pomoc z ARiMR w trudnym roku

ARiMR
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podsumowuje programy wsparcia dla polskich rolników.

Płatności bezpośrednie od blisko 24 lat wspierają polskich rolników. Są podstawowym i najbardziej powszechnym instrumentem wsparcia w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podsumowuje wypłaty dopłat bezpośrednich za 2023 rok, które trafiły do tysięcy polskich rolników. „Na konta naszych rolników z wszystkich dopłat bezpośrednich, Wspólnej Polityki Rolnej, ale i pomocy krajowej, trafiło ponad 2,1 mld złotych. Rolnicy z Warmii i Mazur dość skutecznie poskładali swoje wnioski, czyli mimo że były do spełnienia dodatkowe warunki, mimo wszystko podjęli się tego wyzwania, złożyli te wnioski, dzięki temu te dopłaty były wyższe, stąd rekordowy rok” – mówi Piotr Turowski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału ARiMR.

Nabór w ramach kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2024 rok trwał do 26 lipca, natomiast 2 września był ostatnim dniem, by ubiegać się o przyznanie płatności dla małych gospodarstw i do gruntów wyłączonych z produkcji. Kolejnym etapem, który trwa, jest kontrola złożonych przez rolników wniosków. „W tym momencie mamy już prawie 50 procent wniosków skontrolowanych administracyjnie, które pozwolą od 16 października wypłacać zaliczki na poczet płatności” – mówi dyrektor Turowski.

ARiMR aktywnie zaangażowała się również w pomoc producentom zbóż, udzielając im wsparcia w trudnym okresie spadku cen. „Grubo ponad 119 milionów trafiło na konta rolników z samej tylko tej pomocy do zbóż i tutaj praktycznie temat już zakończyliśmy. Wszyscy, którzy złożyli wnioski, otrzymali swoje decyzje” – zapewnia Piotr Turowski.

Agencja była także obecna podczas Wojewódzkich Dożynek w Olsztynku. Na święcie plonów ARiMR miała swoje stoisko informacyjno-promocyjne, gdzie rolnicy mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat dostępnych programów wsparcia. Nie zabrakło również życzeń. „Życzę przede wszystkim dobrej pogody, życzę wytrwałości, dużo siły przy tym trudnym zawodzie. Życzę takiej przewidywalności cen, żeby ta ekonomia tak mocno nie doskwierała, życzę im wymiany pokoleniowej, żeby młodzi ludzie na wsi chcieli podejmować się tego zawodu” – mówi Piotr Turowski.

Dożynki były pełne tradycji – nie zabrakło barwnego korowodu z wieńcami, uroczystej Mszy świętej, a także stoisk Kół Gospodyń Wiejskich, na których panie serwowały regionalne specjały i zachęcały do aktywności na wsi.

Działania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pokazują, jak istotną rolę pełni ona w zapewnieniu stabilności finansowej polskich rolników.