Zanieczyszczone powietrze, palenie papierosów i brak aktywności fizycznej – to tylko niektóre z powodów zachorowań na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku POChP będzie trzecią najczęstszą przyczyną zgonów. W Szpitalu Pulmonologicznym w Olsztynie z okazji Światowego Dnia POChP rozmawiano o nowych technologiach w leczeniu chorób płuc.
„Pierwszą rzeczą w leczeniu jest również leczenie uzależnienia od tytoniu. Jest bardzo dużo leków nowych, nowoczesnych, najczęściej stosowanych w postaci inhalacji czy inhalatorków, które pacjenci powinni stosować i które to leki objawy łagodzą w sposób zdecydowany” - mówi prof. Anna Doboszyńska, koordynator oddziału klinicznego.
Leczyć się można w domu. Oprócz niezbędnej aktywności fizycznej, leczenie chorób płuc wspomagają nowoczesne urządzenia. Dzięki technologii AirView lekarz może czuwać nad zdrowiem pacjenta przez internet. Pan Kazimierz, zanim zaczął leczenie, miewał nawet 70 bezdechów podczas snu. Teraz, jak sam mówi, czuje się dziesięć lat młodszy. „Mam bezdechy w granicach normy, bo do 5 to jest granica normy” - podkreśla. „System umożliwia zdalną zmianę ustawień parametrów leczenia, czyli tak naprawdę umożliwia zmianę dawkowania leczenia, bo tak to można poprzez analogię porównać do lekarstw. Lekarz na podstaw danych systemu AirView może zaaplikować inną dawkę lekarstwa, czyli w tym przypadku inną dawkę ciśnienia terapeutycznego czy zmianę ustawień aparatów zdalnych” - wyjaśnia Michał Kowalski z firmy Res-Med.
Szpital Pulmonologiczny w Olsztynie oprócz systemu diagnostyczno –terapeutycznego „ Airview” firmy ResMed otrzymał również respirator tej samej firmy, przekazany przez Fundację Zdrowe Płuca. I tym samym dołączył do placówek korzystających ze zdobyczy telemedycyny.