Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

WARMIŃSKO-MAZURSKI KLUB BIZNESU

Erasmus na UWM

UNIWERSYTET WARMIŃSKO-MAZURSKI
Niezapomniane wrażenia, ale i czas na naukę. Dzięki programowi Erasmus+ prawie 200 studentów odwiedziło w tym roku akademickim Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Turcja, Hiszpania, Włochy, Słowenia, Niemcy i Finlandia. Co roku setki studentów z tych właśnie krajów odwiedzają Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Korzystając z możliwości, jakie daje program Erasmus+, poszerzają swoje naukowe i kulturowe horyzonty. „Wielu moich znajomych było w Olsztynie. Chwalili to miejsce, mówili że Uniwersytet jest dobrym miejscem do studiowania, poznawania nowych ludzi. To międzynarodowe miejsce, pełne wielu studentów z innych krajów. Można się tu dobrze bawić i studiować” - mówi Alessandro Brandino, student z Włoch.

W ramach programu Erasmus+ studenci mają możliwość odbycia studiów, które trwają jeden lub dwa semestry w danym roku akademickim. Ponadto możliwe są praktyki, których długość to minimum 2 miesiące. W tym roku z możliwości nauki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim skorzystało już 178 osób z zagranicy.

Z możliwości programu Erasmus+ korzystają również polscy studenci. Dzięki zagranicznym wyjazdom uczą się języka angielskiego, zwiększają swoje szanse na rynku pracy oraz nawiązują cenne znajomości. „Zobaczyłem, jak to wygląda za granicą, jak wyglądają studia, jak wygląda praca naukowa w zagranicznych ośrodkach. Najbardziej zadowolony jestem właśnie z wyjazdów do Hiszpanii, gdyż tam nawiązałem współpracę naukową z ośrodkiem w Vigo i z panią doktor Moniką Carrerą, z którą współpracuję do dziś” - mówi Robert Stryiński, student Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM.

Obcokrajowcy najczęściej wybierają Wydział Prawa i Administracji, Wydział Medycyny Weterynaryjnej, oraz Wydział Nauk o Środowisku. Te wydziały są również najliczniej reprezentowane przez naszych studentów za granicą. „Zawsze studentów zachęcam do tego typu wyjazdów z tego względu, że po pierwsze: widzą, co jest dobrego u nas i nie tylko krytykują, że na Zachodzie to na pewno lepiej, u nas jest zaś źle. Mamy wiele elementów – myślę, że nie my możemy się wstydzić – mamy nawet lepsze niż w niektórych uczelniach, ale też musimy brać przykłady z tamtych uczelni. Studenci wracają, mają bardziej otwarte umysły, więcej wymagają od wykładowców, ale też więcej dają z siebie” - podkreśla prof. Jerzy Jaroszewski, prorektor ds. nauki UWM.

Studenci w ramach programu Erasmus+ mogą liczyć na stypendium. Stawki wynoszą od 400 do 600 euro miesięcznie. Ponadto zachowują prawo do wszystkich stypendiów, jakie zostały im przyznane w uczelni macierzystej.