Od znanych firm meblarskich po szkoły wyższe i Komendę Powiatową Policji – kilkudziesięciu pracodawców z różnych branż przedstawiło oferty zatrudnienia. W Mrągowie po raz szósty zorganizowano Targi Pracy i Edukacji. „Turystyka, budownictwo, agroturystyka, rolnictwo – to są te oferty, gdzie można od ręki znaleźć pracę i kto jest zainteresowany, to pracę w tych zawodach znajdzie” - mówi Ewa Kowalska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mrągowie.
Celem targów było przybliżenie uczestnikom profili lokalnych pracodawców i ich oczekiwań stawianych kandydatom do pracy. Targi to też okazja do bezpośrednich rozmów z pracodawcami. A ofert pracy nie brakuje. Przy niskim bezrobociu to pracodawcy biją się o pracownika – a nie odwrotnie. „Ciężko jest pozyskać pracownika wykształconego zawodowo w kierunku czy szwaczka, czy tapicer. Może nie jest to na dzień dzisiejszy jakiś taki zawód ekskluzywny, który mógłby przyciągnąć. Borykamy się z tym problemem od dobrego czasu. Stale prowadzimy nabory z różnych źródeł” - przyznaje Katarzyna Polewaczyk z firmy DCM Mrągowo.
Młode osoby stojące przed trudnym wyborem przyszłej ścieżki zawodowej mogą przy tym liczyć na wsparcie Ochotniczych Hufców Pracy. „Zapraszam do Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Mrągowie, gdzie pośrednik pracy, doradca zawodowy będzie wspierał te osoby. Pomożemy w uzyskaniu kwalifikacji zawodowych poszukiwanych na rynku pracy, będziemy informować o ofertach pracy, jak i również wspierać w budowaniu przyszłej ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej” - zachęca Marek Obrębski, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Olsztynie.
OHP pomoże zdobyć zawód poszukiwany na rynku pracy, jak i pierwsze doświadczenia zawodowe, np. w czasie wakacji czy ferii zimowych. Dla tych, którzy już pracują ale nie potrafią się na rynku pracy odnaleźć, OHP ma ofertę poradnictwa zawodowego, kursy i szkolenia.