Zanieczyszczenia powietrza docierają do nas z innych części kraju, ale i sami nie jesteśmy bez winy. Palimy w starych piecach, a poza węglem spalamy też plastik i inne odpady. Nie możemy dopuścić do tego, by stracić walor najbardziej ekologicznego regionu w Polsce. „Żeby tu z czystym sumieniem zaprosić gości, zaprosić turystów, musimy zadbać o to czyste powietrze, bo zimą jeśli wyjdziemy na osiedlach, w małych miejscowościach, tam gdzie jest dużo domów jednorodzinnych, gdzie są ciągle jeszcze piece węglowe, w których pali się często niestety byle czym, na przykład butelkami plastikowymi, to wcale nie poczujemy się tak dobrze” - zwraca uwagę Jolanta Piotrowska, prezes Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich.
W Polsce są samorządy, które już wdrażają programy dofinansowania wymiany starych pieców na ekologiczne. Jednym z nich jest Grodzisk Mazowiecki. „Podjęliśmy uchwałę rady, że w stosunku do mieszkańców, którzy podejmą decyzję o wymianie pieca węglowego na piec gazowy, czy na gaz płynny, czy gaz ziemny, będzie dopłata w wysokości sześciu tysięcy złotych. I to zadziałało. Mamy już 80 decyzji o wymianie” - informuje burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński. Takie pomysły pojawiają się też na Warmii i Mazurach. „Radni chcą przeznaczyć pewne środki finansowe w budżecie Gminy Gołdap, może nawet jeszcze w tym roku, a na pewno w przyszłym roku” - zapowiada Jacek Morzy, zastępca burmistrza Gołdapi.
A już w tym roku nową ofertę dla użytkowników przestarzałych pieców ma Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. „Uruchamiamy działania dedykowane osobom fizycznym, czyli poszczególnym użytkownikom, którzy mają w swoich domach kociołki, piecyki, różne źródła ciepła i tutaj oferujemy program EWA plus, czyli wsparcia finansowego w postaci nisko oprocentowanej pożyczki z przeznaczeniem na ekologiczne źródła ciepła” - informuje prezes Funduszu Adam Krzyśków.
Wszystkie informacje na temat źródeł dofinansowania do nowoczesnych systemów grzewczych można uzyskać w Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich oraz w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.