Kanał Elbląski – dawniej zwany oberlandzkim – powstał w 1844 roku, a jego budowę rozpoczęto w Miłomłynie. Wszystkie wydarzenia związane z tym wyjątkowym dniem zostały dokładnie opisane w miejskiej kronice. Aby upamiętnić fakt budowy Kanału, w Miłomłynie zorganizowano rekonstrukcję historyczną, starając się jak najlepiej odwzorować przebieg zdarzeń, w tym przemarsz uczestników w strojach z epoki przy akompaniamencie orkiestry dętej, a także inscenizację rozpoczęcia budowy.
Kanał dla Miłomłyna był i jest bardzo ważny. „Dużo turystów przypływa, żeglarzy coraz więcej i dlatego jak przypłyną, to muszą się zatrzymać, muszą zjeść, muszą coś kupić i ten Miłomłyn między innymi rozwija się poprzez ten kanał. A wcześniej, to wiadomo – tratwy płynęły, drzewo do Elbląga spływało, także on miał taki przemysłowy bardziej charakter” – mówi burmistrz Miłomłyna Stanisław Siwkowski.
Inscenizacja budowy kanału odbyła się w Miłomłynie po raz 3. W jej trakcie zadbano o wszelkie szczegóły. „Myślę, że ważne jest podtrzymanie tej historii, pamięci o takich ludziach, o takich dziełach. Do dzisiaj możemy powiedzieć, że jesteśmy szczęśliwi, że tutaj żyjemy i mamy ten kanał. Co prawda nie Polacy go wybudowali, trzeba to powiedzieć, natomiast jako spadkobiercy mieszkańców tych terenów powinniśmy o niego dbać” – podkreśla Tomasz Kasprzak, przewodniczący Rady Miejskiej w Miłomłynie. „Jest fajnie, wspaniale. Mamy wspaniałe przedstawienie na temat Kanału Elbląskiego, także jesteśmy bardzo zadowolone, że to trwa dalej” – mówi Danuta Jarzynka ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Miłomłyn. „I że będzie kontynuowane z roku na rok coraz ciekawiej, coraz więcej, coraz więcej uczestników będzie, więcej mieszkańców przystąpi, inne stowarzyszenia dojadą. Bo widzę, że są i z Żuław i z Pomorza, z Elbląga, także jest nam miło, że inne osoby zainteresowały się tym” – mówi Elżbieta Klamut, również ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Miłomłyn.
Zwieńczeniem wydarzenia był rejs statkiem po Kanale Elbląskim na uroczysty bal.