Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

WARMIŃSKO-MAZURSKI KLUB BIZNESU

Pałac dla trzmiela, willa dla pszczoły

WFOŚiGW
Pszczoły miodne, trzmiele, dzikie pszczoły-murarki, ale również biedronki, złotooki, pająki. To dzięki nim w naszych ogrodach, sadach, w całym ekosystemie panuje równowaga. Możemy im pomóc przetrwać zimę – budując specjalne domki.

Nowoczesne rolnictwo, stosowanie środków ochrony roślin na polach i w ogrodach powoduje, że pszczelarze i ekolodzy biją na alarm – giną pszczoły i inne pożyteczne owady zapylające rośliny. Ale możemy pomóc im przetrwać zimę. Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Świątkach wiedzą, że specjalne domki mogą uratować życie wielu pożytecznych owadów. „Zauważyliśmy, że pszczół jest coraz mniej, te które są chorują często, więc należy je wspomóc. Ale są też inne owady pożyteczne, zapylające, zwalczające szkodniki i w ten sposób możemy im pomóc przetrwać i rozmnażać się” - mówi Jarosław Morgiewicz z biblioteki.

Z takich domków bardzo chętnie korzystają na przykład pszczoły murarki, jedne z najbardziej pożytecznych owadów żyjących w naszych ogrodach. Każda murarka odwiedza dziennie około tysiąca kwiatów, zapylając je. „Trzeba pamiętać, że 80 procent upraw jest zapylanych przez owady, między innymi przez pszczoły, trzmiele i inne, które zapylają. Nie będzie pszczół, nie będzie żywności” - podkreśla pszczelarz Rafał Alankiewicz.

Pracownicy gminnej biblioteki w Świątkach pozyskali pieniądze na budowę domków dla owadów z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Piękne owadzie wille zaprezentowali w czasie dożynek. „Planujemy rozdanie tych domków sołectwom, szkołom, szkołom, przedszkolom, świetlicom” - zdradza Halina Kirjew, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Świątkach.

Bo jak przypominają – aby w przyrodzie panowała zdrowa równowaga, musimy zadbać również o owady. Środki ochrony roślin, wiosenne wypalanie traw, zadbane ogrody pozbawione miododajnych roślin – to wszystko szkodzi przyrodzie – a w konsekwencji i ludziom.