Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

WARMIŃSKO-MAZURSKI KLUB BIZNESU

Alkohol wyzwala agresję

URZĄD MARSZAŁKOWSKI
Agresywne zachowania po alkoholu to poważny problem. Najbardziej cierpią na tym najbliżsi.

Alkohol jest czynnikiem, który może pobudzać do zachowań agresywnych lub przemocowych. Skutecznie zakłóca pracę mózgu, upośledza sposób myślenia i zniekształca emocje doprowadzając do zaburzeń osobowości.

Alkohol – nikt, kto po niego  sięga, nie robi tego, by zrobić komuś krzywdę. Pije, bo oczekuje od alkoholu czegoś dobrego i przyjemnego. Należy pamiętać, że gdy alkohol trafia do naszego organizmu, zmienia nasze samopoczucie, postrzeganie i budzi inne emocje. Jednym z objawów spożycia alkoholu może być agresywne zachowanie. „Alkohol wywołuje pewne zachowania i ma takie działanie rozhamowujące, tzn. powoduje, że nie kontrolujemy różnych emocji, stanów emocjonalnych i to się dzieje pod wpływem alkoholu. Nie u wszystkich, nie zawsze, ale bardzo często mamy do czynienia z takim mechanizmem” – wyjaśnia Dagmara Gemechu, psycholog w Miejskim Zespole Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.

Akty agresji najczęściej wynikają z chęci rozładowania nagromadzonej frustracji, złości i bezradności. Pijące osoby nie liczą się z konsekwencjami swoich czynów i wykazują zachowania impulsywne. Zmianę zachowania obserwuje się już po przyjęciu niewielkiej ilości alkoholu. „Trzeba pamiętać o tym, że alkohol nie jest w żaden sposób usprawiedliwieniem dla zachowań przemocowych, dla zachowań agresywnych bo to nie jest tak, że zachowania przemocowe, agresywne, że alkohol jest przyczyną tych zachowań” – podkreśla Dagmara Genechu.

Agresywne zachowania stanowią niemały problem, ponieważ alkohol wpływa pobudzająco na cały organizm człowieka, blokując reakcje racjonalne, a efektem tego pobudzenia mogą być bójki, awantury, akty wandalizmu, stosowanie przemocy psychicznej i fizycznej w stosunku do innych osób. Najczęściej cierpią osoby znajdujące się w otoczeniu osób pijących – mogą ponieść dużą szkodę fizyczną lub psychiczną. „Osoba pijąca wprowadza do domu zamieszanie, dezorganizuje cały system rodzinny, powoduje to, że członkowie rodziny zaczynają tracić poczucie bezpieczeństwa. W związku z tym kiedy tracą to poczucie bezpieczeństwa, zaczynają się zajmować osobą pijącą, tym co robi. Znikają ich potrzeby. A w konsekwencji, w dłuższej perspektywie, żyjąc z taką osobą, która pije i stosuje przemoc, ludzie borykają się z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami depresyjnymi” – mówi psycholog Rafał Zieliński.

Jak rozwiązać problem, który występuje w relacji alkoholu i agresji? Po pierwsze, osoba pijąca musi sama zdać sobie sprawę z problemu – np. problemu uzależnienia – i wyrazić chęć leczenia. Leczenie alkoholizmu nie jest procesem krótkim i łatwym, ale przynosi rezultaty i może pomóc na stałe pożegnać się z problemem alkoholowym.