W 1918 roku, po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Święto Niepodległości w Pieniężnie rozpoczęła uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny. Dla upamiętnienia bohaterów narodowych złożono także kwiaty pod Dębem Katyńskim. Ze względów bezpieczeństwa zrezygnowano z obchodów z udziałem mieszkańców.
Kluczowym punktem obchodów było odsłonięcie historycznego muralu ukazującego postać marszałka Józefa Piłsudskiego oraz mapping 3D obrazujący polską walkę o wolność w 1920 roku. Projekt „Warmińskie Pieniężno pamięta o Cudzie nad Wisłą” powstał dzięki staraniom stowarzyszenia „Wewa”. Projekt zakładał stworzenie 12 murali upamiętniających 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej. Jeden z nich powstał w Pieniężnie na ścianie budynku Urzędu Miejskiego.
Oprócz wydarzeń przy Urzędzie, na terenie gminy Pieniężno 102. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości uczczono m.in. w Przedszkolu Publicznym. W poszczególnych grupach nauczycielki przygotowały okolicznościowe kąciki patriotyczne, w których zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące symboli narodowych, wspólnie odśpiewano hymn.
Mieszkańcy Pieniężna 11 listopada w zaciszu swoich domów mieli możliwość włączenia się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”, natomiast uczniowie – łącząc się przez Internet – wspólnie odśpiewali hymn narodowy. Oprócz tego i dzieci, i dorośli wzięli udział w patriotycznym dyktandzie na Święto Niepodległości.
Na terenie gminy Pieniężno uroczystości w dniu 11 listopada odbyły się także w Lechowie. Była uroczysta Msza święta i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą walkę o wolność Ojczyzny. Swój wkład w obchody miało również sołectwo Pakosze-Brzostki, którego mieszkańcy pokazali swoje przywiązanie do Ojczyzny i wolności.
W gminie Pieniężno, pomimo pandemii, godnie uczczono Święto Niepodległości. Mieszkańcy za pośrednictwem transmisji w mediach gminnych mieli możliwość uczestniczenia w uroczystościach, pamiętali również o wywieszeniu na terenie swoich posesji, na tarasach, balkonach biało-czerwonych flag.